Mantolama

Mantolama

Mantolama günümüzde çok tercih edilen bir ısı yalıtım sistemidir. Dış cephe mantolama uygulaması ve doğru bir mantolama işlemi için nelerin gerektiğini sizlere anlatmak istiyoruz. Mantolama denince akla gelen Bodrum Arpina Firmamız sizlere mantolama konusunda yanlış bilinen doğrular ve mantolama uygulamasının sizlere katacağı faydalardan bahsedelim.


Mantolama Nedir?

Mantolama, dışarıda bulunan ısıyı içeriye sokmadan, bina içerisindeki ısıyı muhafaza etmekle beraber bina dışının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması işlemidir. Günümüzde oldukça popüler bir uygulama olan mantolama, bina ömrünü uzatır. Aynı zamanda ısı enerjisinden tasarruf ettirir. Böylece ay sonu gelen faturalardan hem yazın hemde kışın büyük tasarruflar sağlar.


Mantolama işlem sadece kışın değil yazında çok büyük tasarruf ettirir. Kışın soğuk havanın içeri girmesini engellerken aynı zamanda yaz aylarında da soğuk havanın dışarı çıkmasını engeller. Mantolama işleminin yapılmasının asıl nedeni de budur. Mantolama sonrasında binanın dış yüzeyleri diğer faktörlerden korunur ve binanın ömrü uzar. Ayrıca konforu en üst düzeye taşır.


Dış Cephe Mantolama

Dış cephe mantolamasından en yüksek verimi almak için bina dış yüzeyinde yalıtılmış alan bırakılmamalıdır. Eğer yalıtımlı alanlar bırakılırsa bu durum ısı kaçakları oluşturur. Bunun neticesinde mantolamadan tam verim alınmaz. İnsanlar hayatının her döneminde tasarruf etmek zorundadır. Eğer ısı kaçakları oluşursa bu tasarruf tam anlamıyla yapılmamış sayılır.


Dış cephe mantolama yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken yani riskli bölgeler olan pencere, balkon ve çıkmalarda azami özen gösterilmesi gerekir. Isı kaçakları oluşturulmadan mantolamak gerekir.


Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus ise mantolama da kullanılacak olan malzemeleridir. Kullanılacak malzemelerine bina ve kendi aralarında uyumlu olması gereklidir. Isı kaçakları oluşturmayacak şekilde bir yalıtım yapılmalıdır. Ayrıca mantolama malzemeleri uzun ömürlü olmasına dikkat edilmelidir. Kötü malzemeler kullanılırsa kısa sürede yıpranacağı ve yalıtımın ve bina ömrünün kısa sürede kalitesinin düşeceği bilinmelidir. Özellikle uygulamada en çok kullanılan EPS, XPS ve Taş Yünü ısı yalıtım levhaları mukavemetlerini kaybetmemelidir.İyi Bir Mantolama İşlemi Sizlere Neler Kazandırır?

Doğru bir uygulama sizlere hem ısı hemde su yalıtımı sağlar.

Isı köprülerinin (ısı kaçaklarının) oluşmasını engeller.

Binanızın dış yüzeyini korur ve bina ömrünü uzatır.

Kışın soğuktan yazın sıcaktan korur. Böylece konforlu bir yaşam sunar.

Bina iç kısımlarında oluşabilecek rutubeti önler. Böylece iç cephe boyanız da korunur.

Soğutma ve ısıtma giderlerini kısar. Tasarruf sağlar.

Kullanım ömrü bina ömrüne eşittir. Binaya yeni bir görünüm kazandırır.

Hızlı bir şekilde uygulanır ve çevre dostudur.

Dış yüzeye uygulandığından dolayı iç mekanda hiç bir şekilde hacim daralmasına neden olmaz.

Mantolama Malzemeleri

Mantolama malzemeleri ve mantolama malzemelerinin özellikleri hakkında sizlere bilgiler vermek ve bilinçli bir tüketici haline getirmek amacıyla hazırladığımız yazımızda mantolama malzemeleri hakkında bilgiler, bu malzemelerin özellikleri ile ilgili bazı açıklamaları ve mantolama malzemelerinin bazı avantajlarından bahsedeceğiz.


Mantolama Malzemeleri

İlk olarak sizlere mantolama malzemeleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Böylece mantolama malzemelerinin nelere dayanıklı olduğunu ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu görmüş olacağız.


Mantolama levhalarının üzerinde kullanılan kaplama, akrilik esaslıdır. Böyle olması dış koşullara son derece dayanıklı olması anlamına gelir.

Mantolama malzemeleri sudan, nemden, UV ışınlarından, kardan ve donmadan etkilenmez.

Esnektir ve çatlama olmaz.

Isı iletim kay sayısı oldukça düşüktür. Isıyı geçirmeyecek kadar denebilir. (0,031 – 0,035 W/mK)

Isı yalıtım değer oldukça yüksektir.

Ekonomiktir.

Mantolama, yapının şekline ve konumuna göre %60 ile %70’e kadar tasarruf sağlar.

Yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl içerisinde kendini amorti eder. Ayrıca sistem bina üzerinde olduğu sürece tasarruf sağlamaya devam eder.

Yangın sınıfı B1’dir. Kısacası alevi yürütmeyen yapıda özelliklere sahiptir.

Cephe kaplaması esnek olduğundan, deprem ve bina oynamalarından etkilenmez. Kısacası depreme dayanıklı malzemelerdir.

İnsan sağlığına ve çevreye zararlı değildir.

Böcek ve diğer haşereleri barındırmaz.

Su geçirmez.

Zamanla ısı yalıtım özelliğini kaybetmez.

Hafiftir ve yapıya yük bindirmez.

Yağı fiziğine uygundur.

Isı köprüleri oluşturmaz ve konforlu bir yaşam sürdürür.

Kolay bir şekilde uygulanır. Mantolama uygulamalarına (sıvalı ve fileli) göre çok daha hızlı ve temizdir.

Solvent esaslı olmayan boyalar ile boyanabilir.

Yapıya tasarım imkanı sağlar. Bina tekrardan dekore edilebilir.

Üzerine uygulanacak söve, kat silmesi ve denizlik profilleri ile uyumludur.

Polisan Exelans Enerji Paket Sistemi

Polisan Exelans Enerji Karbonlu Eps (Ekspande Polistiren Isı Yalıtım Levhaları)

Polisan Dış cephe Exelans Enerji Yapıştırıcı Harcı (Çimento Esaslı Hazır Isı Plakası Yapıştırma Harcı)

Polisan Exelans Enerji Sıva Harcı (Çimento Esaslı Hazır Isı Plaka Harcı)

Polisan Exelans Enerji Saf Plastik Dübel

Polisan Exelans Enerji Köşe Profili

Polisan Exelans Enerji Subasman Profili

Polisan Exelans Enerji Alkali Dayanımlı Sıva Filesi

Polisan Exelans Enerji Dekoratif Kaplama Harcı

Polisan Exelans Enerji Exelans Boya (Kendi Kendini Temizleyen Dış Cephe Boya

Isı Yalıtım Sistemleri ; Karbonlu ve beyaz eps olarak iki grup ürünümüz bulunmaktadır. Mantolama paket olarak satılan bu ürünlerimiz ısı yalıtım yapıştırıcısı, eps, dübel, ısı yalıtım sıvası, donatı filesi, profiller ve dekoratif kaplamadan oluşmaktadır.


Malzemeleri ile İlgili Tanımlar

EPS’nin Tanımı


Expanded Polistiren Sert Köpük Styropor® (EPS), bünyesindeki şişirici gazı organik bir bileşen pentan olan ve stren monomerin polimerizasyonu ile elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir. Bünyesinde çok sayıda (1m³ EPS’de 3-6 milyar) küçücük kapalı gözenekli hücrelerinde kuru ve durgun hava hapsolmuştur. Bilindiği gibi kuru ve durgun hava en iyi yalıtım malzemesidir ve EPS’nin mükemmel mantolamanın bu içlerinde durgun ve kuru hava hapsolmuş gözenekler sağlar. Malzemenin %98’i hava olduğundan hafiftir ve yapılara büyük ek yükler getirmez. Levha, boru ve form verilmiş elemanlar halinde yapıların duvar izolasyonu ve ambalaj sanayinde kullanılır.


EPS’nin Genel Özellikleri


EPS’nin bir çok özelliği yoğunluğuna bağlı olarak değişir. EPS, yalıtım amaçlı olarak 15 ile 30kg/m³ yoğunluk değerleri arasında üretilir.

En ekonomik yalıtım malzemesidir.

Kırılgan değildir. Isı yalıtım malzemesi olarak yüksek bir esneme dayanımı vardır.

Yüksek mantolama sağlar. Isı yalıtım özelliği yoğunlukla artar.

DIN 4102’ye göre B1 Sınıfı “Zor Alev Alan, Alev Yürütmeyen bir malzemedir.

Buhar geçirimsizliği yapılarda kullanmaya çok uygundur ve yoğunluğu arttıkça artar. Buhar difüzyon katsayısı (µ) yoğunluğa bağlı olarak 20-100 değerleri arasındadır.

Basınca çok dayanıklıdır. Yoğunluk arttıkça basınç dayanımı artar.

Kapalı gözenekli olduğu için pratik olarak ıslanmaz.

Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır.

Çevre dostu bir malzemedir. içinde ozon tabakasına zarar verici CFC, HCFC ve HFC yoktur. %100 Geri dönüşümlü (recycle) bir malzeme olup, üretim sonrası çevreyi kirletecek atık çıkarmaz.

Sonsuz ömürlüdür. Bina durdukça yalıtım görevine devam eder. Yalıtım özelliği zamanla değişmez.

Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır.

EPS’nin Bazı Özellikleri ile İlgili Açıklamalar

Sıcağa Karşı Dayanımı


Mantolama malzemeleri sıcağa karşı dayanıklı olması gerekir. Diğer bütün plastikler gibi EPS’nin sıcağa karşı maksimum dayanımı sıcağın süresine ve derecesine bağlıdır. Kısa süreli olarak 100ºC’ye kadar dayanıklı olmasına karşılık, uzun sürede yoğunluğa bağlı olarak maksimum 75 – 85ºC’ye, minimum olarak 180ºC’ye kadar kullanılır. Bu nedenle soğuk hava depoları gibi çok soğuk tesisler içinde ideal bir yalıtım malzemesidir.


Basınç Dayanımı


EPS’nin önemli özelliklerinden biri de kısa ve uzun süreli yüklemelere karşı gösterdiği mekanik dayanıklılıktır. Basınç dayanımı yoğunluna bağlı olarak artar. Aynı şekilde yoğunluk arttıkça makaslama bükülme ve çekme dayanımı da artar.


Su Emme Oranı


Malzemelerin su emme oranı üzerindeki etkili büyüklük gözeneklerin açık veya kapalı oluşudur. Direkt su ile temas halinde kapaklı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür ve EPS kapalı gözenekli bir malzemedir. Su emme oranı çok küçük olduğu için direkt su ile temas etse bile, özellikleri değişmez. EPS’yi meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan gözeneklerin duvarları suyu geçirmez.


İskelet taşıyıcı sistem içinde nispeten ince duvarlara sahip binalarımızda, düşük maliyetle ısıtma ve soğutma yapabilmek, küf, terleme, korozyon vb. sıkıntılarla karşılaşmamak ve daha sağlıklı ortamlarda çevre kirliliğini en aza indirerek yaşamak için günümüzde etkin bir şekilde kullanılarak binalarin ısıl performanslarının iyileştirilmesi gerekmektedir.


Binanın ısıl performansının değerlendirilmesinde kullanılan iki önemli terim, sıcaklık ve ısıdır. Sıcaklık ve ısı terimleri arasındaki farkın açıklanması, ülkemizde oldukça yerleşmiş olan yanlış kullanımlardan kaçınılması için önemli olmaktadır.


Sıcaklık Isı alış verişine sebep olan, maddeye ait ve kütlesinden bağımsız bir özelliktir. Birimi Derece Santigrat (°C) veya Kelvin (K)’dir.

Isı sıcaklık farkı nedeniyle oluşan iletim halindeki enerjiye ısı denilmektedir. Maddeye ait bir özellik değildir. Birimi Joule (J) dür. Sıcaklıkları farklı iki sistem, birbirleri ile temas edince sıcaklığı yüksek olan sistemden, sıcaklığı düşük olan sisteme doğru kendiliğinden bir ısı iletimi meydana gelir.

Yukarıdaki açıklamalara göre duvarın havanın v.b bir maddenin (havanın, duvarın, masanın vb) ısısından bahsedilemez, sıcaklıklari belirtilir. Çünkü ısı maddenin bir özelliği değildir, iletim halindeki enerjidir. Isı iletimi aşağıdaki üç farklı yolla gerçekleşir. Kondüksiyonla (iletimle): Atomlarin titreşimleri sırasındaki çarpışmaları sonucu gerçekleşen ısı iletimidir. Bu nedenle konduksiyonla ısı iletimi en fazla katı cisimlerde görülmektedir. Konveksiyonla (taşınımla): Molekülleri serbestçe hareket eden akışkanlarda (sıvı veya gazlarda), moleküllerin uzun mesafeli yer değiştirmeleri sonucu oluşan ısı iletimidir.


Radyasyonla (Işınımla)


Isı enerjisinin, ışınım yolu ile (elektromanyetik dalgalarla), herhangi bir ara taşıyıcıya gereksinim göstermeden iletilmesi halidir.


Isı iletimi zamana bağlı bir büyüklüktür. Isı iletiminin zamanla azalıp çoğalması veya sabit kalması, ısı iletiminin rejimlerini meydana getirir. En genel haliyle ısı iletim rejimleri sabit (kararlı) rejim ve değişken rejim olarak ikiye ayrılır.


Sabit Rejimde (kararlı rejim) Isı iletimi


Sabit rejim, sabit sıcaklıklar etkisinde meydana gelen ısı iletimidir. Herhangi iki eşit zaman aralığında iletilen ısı miktarı hep aynıdır. Bu şartlarında sadece elemanın ısı iletimine karşı gösterebildiği ısıl direnç önemlidir. Bileşen veya elemanın ısıl direnci, elemanı oluşturan katmanlardaki malzemelerin ısıl iletkenlik değerleri (λ) ve kalınlıklarından (d) faydalanılarak bulunur. Her katmanın ısıl direnci d/λ ile hesaplanır. Dolayısıyla bir katmanın ısıl direncinin olabilmesi için ısıl iletkenliğinin küçük olmasının yanında anlamlı bir kalınlığa da sahip olması gerekir. Türk Standardlarında ve Avrupa normlarında ısıtma enerjisi ihtiyacı (kış şartları) sabit rejim esaslarına göre yapılmaktadır.


Değişken Rejimde Isı İletimi


Değişken sıcaklıklar etkisinde meydana gelen ısı iletimidir. Herhangi iki eşit zaman aralığında iletilen ısı miktarı değişkendir. Eğer sıcaklıklar ve dolayısıyla da ısı akımı, zamanla periyodik olarak değişiyorsa, periyodik rejim adını alır. Dış hava sıcaklığının değişimi, genellikle periyodik olarak kabul edilir. Soğutma enerjisi ihtiyacının hesaplanmasında periyodik rejim esas alınmaktadır.


Yapı konusunda kullanıcı açısından önemli bir ihtiyaç, yapı ile ilgili teknik bilgilerin, özel bilgi birikimi gerektirmeyecek şekilde anlaşılabilmesidir. Satın alınan binaya ödenen paranın karşılığında kullanım süresince, kişilerin sağlıklı ve üretken olarak yaşayabilecekleri ortamların en düşük maliyetle sağlanabilmesi tüketicinin bir binadan bekleyeceği en önemli özelikler arasındadır. Bir binanın iç dekorasyonunu, kapı ve pencerelerini, aksesuarlarını (kapı kolu, lavabo, vb) tüketicinin daha sonra istediği yönde değiştirebilmesi mümkündür. Ama kendisinin sağlıklı ve üretken olarak ve düşük kullanım maliyetleri (su, elektrik vb. faturalar, bakım, onarım faturaları vb.) ile yaşayabileceği ortam şartlarını belirleyen Yapıya ait teknik özellikleri, bina bittikten sonra değiştirmesi oldukça zordur. Bu sebeple binayı satın alırken binanın bu açıdan sorgulanması tüketicinin yararınadır.


Yapılarda mantolama enerjiden tasarruf sağlayarak gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini önler. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarinın iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır. Yeterli yalıtım yaşam kalitesine katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve rahat yaşam sadece uygun ısı ve nem şartlarına sahip olan mekânlarda mümkündür.


Eğer bir fayda maliyet karşılaştırması yapılırsa, mantolama hem ekolojik hem de ekonomik açıdan yararlı ve kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır. Bununla birlikte inşaatın fiziksel ve teknik prensiplerinin incelenmesi ve yüksek kalitede uygun yalıtım malzemesinin kullanımı önemlidir.

Binalarda mantolamanın bulunmayışı veya yetersiz olması sonucu ısıl konforun, yani kullanıcıların sağlıklı ve üretken olmalari için gerekli ısıl şartların, sağlanabilmesi için çok yüksek yakıt tüketimi gerekir. Çoğunlukla da bu tüketime ekonomik sebeplerle ulaşılamaz ve,


Kullanıcıların sağlıklarının bozulmasının yanında,

Binanın iç yüzeylerinde terleme (havanın içindeki su buharının iç yüzeylerde yoğunması) veya küf oluşumları (su buharının duvar içinde yoğuşması) görülür. Binanın taşıyıcı elemanlarında bu yoğuşma sonucu korozyon da oluşabilir ki, bu husus binalarin sağlamlaşması açısından çok önemlidir.

Bu olumsuzluklara ilave olarak yine de yüksek yakıt faturaları ödenir.

Bu sorunların giderilmesinin tek yolu doğru mantolama uygulanmasıdır. Ancak mantolama doğru malzeme, detay ve uygulama ile gerçekleştirildiği zaman faydalıdır. Üzücü olan yanlış uygulamaların sonucunda yaşananların suçlusu olarak mantolamanın görülmesi ve kişilerin mantolama yapmaktan uzaklaşmasıdır.


Halbuki doğru malzeme, detay ve işçilikle yapılan mantolama ile hem konforlu mekanların elde edilmesi ve hem de her yıl ısıtma ve /veya soğutma faturalarının en az yarısının tasarruf edilmesi mümkündür. Mantolama ısınma amaçlı enerji tüketimini olduğu kadar soğutma amaçlı enerji tüketiminin azaltılmasında da faydalıdır. Öncelikle küf ve boyada görülen hasarlar, yalıtımsızlık veya işinin ehli olmayan kişilerce Yapilan ve doğru olmayan malzemelerin kullanılmasından kaynaklanır. Doğru yalıtım ise bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Hatta iç yüzeylerde görülen terlemenin sebebi pek çok durumda dışarıdan su girmesinden kaynaklandığı sanılsa da aslında mantolama olmayışının sonucunda iç yüzeylerin sıcaklıkların düşmesi ve iç ortamdaki buharın bu yüzeylerde yoğuşmasıdır. Mantolama ile bu sorunların da çözülmesi mümkün olacaktır.


Ayrıca, binanın taşıma gücü güvenliği açısından beton ve demirin korozyonun önlenmesi için yapılacak en doğru koruma da binaya, dışarıdan kesintisiz şekilde mantolama uygulanmasıdır. Böylelikle beton ve demir, atmosfer şartlarının olumsuz etkilerinden (yağış, sıcaklık vb.) de korunduğu için binanın kullanım ömrü güvenli bir şekilde uzayacaktır.Isı köprülerinin oluşumunu da önlenecektir.


Mantolama sonucu ısıtma/soğutma cihazlarının daha düşük kapasiteli seçilebilmesi ve donanımının daha az maliyet gerektirmesi de, her yıl sağlanacak yakıt tasarrufuna ilave mali kazançlardır.


Ülkemizde mantolamanın yeterli düzeyde yapılabilmesi için TS 825 binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardının uygulanması gerekir. TS 825 ZORUNLU BİR STANDARDDIR. Bu sebeple yeni yapılan her binanın yıl değerinin hesaplanmış olması ve standard’da verilen sınır değere elit veya küçük olması gerekir. Isı yalıtım hesaplarinda elemanların (duvar, pencere, çatı vb) ayrı ayrı hesaplanması uygun değildir ve standardlar da izin verilmemektedir. Günümüzde her binanın bütün olarak incelenmesi ve toplam yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacının belirlenmesi gerekir.

Genleştirilmiş Polistiren Köpük (Expanded Ploystyrene Foam) veya kısaltılmış şekliyle EPS ısı yalıtım malzemelerinin,


Isıl iletkenliği çok düşüktür.

Çevre şartlarına dayanıklıdır, uzun ömürlüdür.

Yoğunluğu geniş bir aralıkta değiştirilebilir ve böylece bütün özellikleri geniş bir aralıkta istenilen şekilde kontrol edilebilir.

Su emme değeri çok küçüktür.

Bir çok diğer ısı yalıtım malzemesine göre hem üretim aşamasında hem de daha sonraki süreçte daha çevre dostudur (içinde ve üretiminde ozon tabakas?na zarar verici CFC vb. içermez, direkt olarak küresel ısınmaya sebep olmaz, geri dönüşümü olan bir malzemedir)

Çok iyi darbe emme özelliği vardır.

Bakteri büyümesine karşı dirençlidir.

İstenilen biçimde üretilebilir, uygulama kolaylığına sahiptir

Bu özelliklere ek olarak en ekonomik ısı yalıtım malzemeleri olması sebebiyle ısı yalıtımı uygulamalarında önemli üstünlüklere sahiptir ve dünyada ve ülkemizde kullanımı yaygındır.


Mantolama Malzemeleri ve Avantajları

%60’a varan enerji tasarrufu sağlar.

Rutubetsiz ve konforlu yaşam koşulları sunar.

Nefes alan bir bina fiziğine sahip olursunuz.

Bina bakım ve onarım masraflarını azaltır.

Binanın ömrünü uzatır.

Daha az yakıt tüketimi ve hava kirliliğini önler.

Ülke ekonomisine direk olarak katkı sağlar.

Mantolama malzemeleri ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi sizlerle paylaştık. Eğer mantolama malzemeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen bizlerle irtibata geçiniz.

Yaptığımız İşler; su arıtma makinesi bodrum,

su arıtma musluğu bodrum,
aqualine su arıtma bodrum,
koçtaş su arıtma bodrum,
espring su arıtma bodrum,
su arıtma malzemeleri bodrum,
su arıtma yöntemleri bodrum,
naturel su arıtma bodrum,
osmos su arıtma bodrum,
nano su arıtma bodrum,
cebilon su arıtma bodrum,
kapalı kasa su arıtma bodrum,
su arıtma membran bodrum,
su arıtma çeşitleri bodrum,
conax su arıtma bodrum,
bmb su arıtma bodrum,
su arıtma çeşmesi bodrum,
lotus su arıtma bodrum,
alkali su arıtma bodrum,
reverse su arıtma bodrum,
berrak su arıtma bodrum,
comtech su arıtma bodrum,
su arıtma kampanya bodrum,
arı su arıtma bodrum,
ideal su arıtma bodrum,
su arıtma motoru bodrum,
su arıtma aşamaları bodrum,
su arıtma servisi bodrum,
kireçli su arıtma bodrum,
evsel su arıtma bodrum,
sistem su arıtma bodrum,
membran su arıtma bodrum,
su arıtma modeli bodrum,
simtaş su arıtma bodrum,
su arıtma pompası bodrum,
amway su arıtma bodrum,
su arıtma aleti bodrum,
evlerde su arıtma bodrum,
hyundai su arıtma bodrum,
portatif su arıtma bodrum,
su arıtma koçtaş bodrum,
su arıtma cihazlarının zararları bodrum,
rainbow su arıtma bodrum,
su arıtma bakımı bodrum,
blyss su arıtma bodrum,
mutfak su arıtma bodrum,
su arıtma işlemleri bodrum,
su arıtma reklamları bodrum,
pratik su arıtma bodrum,
toptan su arıtma bodrum,
atık su arıtma bodrum,
ionica su arıtma bodrum,
hayzek su arıtma bodrum,
su arıtma sürahisi bodrum,
su arıtma ekipmanları bodrum,
ocean su arıtma bodrum,
teknosas su arıtma bodrum,
su arıtma ankara bodrum,
esli su arıtma bodrum,
su arıtma tesisleri bodrum,
ankara su arıtma bodrum,
filtek su arıtma bodrum,
su arıtma teknikleri bodrum,
bosch su arıtma bodrum,
envey su arıtma bodrum,
dss su arıtma bodrum,
purepro su arıtma bodrum,
bursa su arıtma bodrum,
hepsiburada su arıtma bodrum,
su arıtma bursa bodrum,
konya su arıtma bodrum,
coway su arıtma bodrum,
dinamik su arıtma bodrum,
philips su arıtma bodrum,
rain life su arıtma bodrum,
evlere su arıtma bodrum,
su arıtma projeleri bodrum,
adiva su arıtma bodrum,
kaliteli su arıtma bodrum,
su arıtma nasıl yapılır bodrum,
istanbul su arıtma bodrum,
mersin su arıtma bodrum,
gri su arıtma bodrum,
denizli su arıtma bodrum,
su arıtma nedir bodrum,
su arıtma satış bodrum,
atik su aritma bodrum,
arıtmalı su sebili bodrum,
su yumuşatma sistemleri bodrum,
arıtmalı sebil bodrum,
su arıtmalı sebil bodrum,
duş filtresi bodrum,
su yumuşatma sistemleri fiyatları bodrum,
ozmoz cihazı bodrum,
su filtreleme sistemleri bodrum,
su temizleme bodrum,
kireç filtresi bodrum,
su filtreleme bodrum,
distile su bodrum,
su damıtma sistemleri bodrum,
içme suyu filtresi bodrum,
su temizleme sistemleri bodrum,
deiyonize su bodrum,
su temizleyici filtreler bodrum,
ev tipi su arıtıcıları fiyatları bodrum,
su analizleri bodrum,
içme suyu bodrum,
su arıtıcıları ve fiyatları bodrum,
hayzek bodrum,
atık su bodrum,
cebilon bodrum,
reverse osmosis nedir bodrum,
ozmoz bodrum,
reverse osmosis sistemleri bodrum,
suaritma bodrum,
kuyu suyu bodrum,
su arıtımı nasıl yapılır bodrum,
distile bodrum,
arıtılmış su bodrum,
içilebilir su bodrum,
su arıtımı nedir bodrum,
su şartlandırma bodrum,
kireçli su bodrum,
suyun arıtılması bodrum,
aquamatch bodrum,
su aritma cihazi bodrum,
su arıtma cihazı tavsiye bodrum,
su yumuşatma cihazı bodrum,
en kaliteli su arıtma cihazı bodrum,
su damıtma cihazı bodrum,
espring su arıtma cihazı bodrum,
berrak su arıtma cihazı bodrum,
su arıtma cıhazı bodrum,
en uygun su arıtma cihazı bodrum,
espring su arıtma cihazı fiyatı bodrum,
pompalı su arıtma cihazı bodrum,
alkali su arıtma cihazı bodrum,
mini su arıtma cihazı bodrum,
elektrikli su arıtma cihazı bodrum,
alkali su cihazı bodrum,
su arıtma cihazı yapımı bodrum,
kapalı kasa su arıtma cihazı bodrum,
portatif su arıtma cihazı bodrum,
vestel su arıtma cihazı bodrum,
teknosa su arıtma cihazı bodrum,
su arıtma cihazı özellikleri bodrum,
su arıtma cihazı montajı bodrum,
hangi su arıtma cihazı bodrum,
su arıtma cihazı elektrikli bodrum,
taşınabilir su arıtma cihazı bodrum,
su tasfiye cihazı bodrum,
su arıtma cihazı çeşitleri bodrum,
su arıtma cihazı modelleri bodrum,
satılık su arıtma cihazı bodrum,
su arıtma cihazı kampanyaları bodrum,
lotus su arıtma cihazı bodrum,
su arıtma cihazı teknosa bodrum,
doğal su arıtma cihazı bodrum,
su cihazı bodrum,
su arıtma cihazı nerede satılır bodrum,
su arıtma cihazı kampanya bodrum,
su arıtma cihazı en iyisi bodrum,
su arıtma cihazı musluğu bodrum,
su arıtma cihazı satın al bodrum,
su arıtma çihazı bodrum,
su arıtma cihazı kasası bodrum,
en uygun su aritma cihazi bodrum,
su arıtma cihazı üreticileri bodrum,
motorlu su arıtma cihazı bodrum,
su arıtma cihazı malzemeleri bodrum,
su ar

Bu kategoride ürün bulunamadı.